Kujundajate praktika Portugalis

Juuli keskpaigast oktoobri keskpaigani sooritavad neli õpilast kujundaja eriala praktikat Portugalis, Bragas. Kaks õpilast on praktikal ettevõttes Quad Padel ja kaks ettevõttes Bogalha. Praktika käigus täiendavad olemasolevaid ja saavad uusi teadmiseid õpitaval erialal ja õpivad tundma kohalikku kultuuriruumi. Kooli kirjutatud projekti “Design Internship in Portuguese Cultural Space” abil on praktika rahastatud Erasmus + vahenditest.

Millised on muljed ja, kuidas meie õpilastel läheb loe alljärgnevalt.

Merle:

Otsustasin minna 2023. aasta suvel Erasmus+ programmiga 3.kuu pikkusele välispraktikale Portugali, kuna see tundus hea võimalusena ühendada omandatava eriala õppimine ja reisimine. Ligikaudu 10 aastat tagasi käisin Portugalis vahetusüliõpilasena ja sellest tulenevalt on mul Portugali elu ja inimestega varasem lähedane kokkupuude. Kohanemine sujus mul hästi, meenusid peamised igapäevased sõnad, ning on rõõmustav taaskord portugallaste soojust ja sõbralikkust kogeda.

Praktikakoht, kus veedan tööpäeviti oma peamise aja, on QUAD. Tegemist on Portugali ettevõttega, mis valmistab padelireketeid. Kogu tootmine toimub ühe katuse all – ettevalmistavad tööd, vormimine, disain, värvimine, ladustamine, turundus, pakendamine jm. QUADi missioon on luua kõrgeima kvaliteediga reketeid, kasutades parimaid materjale ja kõrgtehnoloogilisi tootmismeetodeid. QUADi padelireket läbib tootmistsüklis 12 erinevat etappi. Praegu valmistatakse tehases ca 1000 reketit kuus. Reketid valmivad käsitööna. Kuna kogu tootmine on ühes hoones, siis saan hea ülevaate kogu tootmisprotsessist. Lisaks reketitele müüvad nad ka padeli rõivaid ja aksessuaare. Tegemist on väga ambitsioonika ettevõttega, mis on järjepidevalt uusi turge vallutamas. Praktikandina teen kõige enam koostööd ettevõtte turundusjuhi ja disaineriga. Nemad annavad mulle ülesandeid ning aitavad küsimuste korral. Tegemist on väga sõbralike ja abivalmite inimestega, kellega nii mina kui ka Aljona (kursusekaaslane, kes on ka QUADis praktikal) suhtleme inglise keeles. Olen tänu praktikale juurde õppinud fototöötlust Photoshopis, video monteerimist Adobe Premiere’s, teinud mitmeid kujundustöid Illustratoris. Kuna tegemist on tugeva brändiga, on heaks katsumuseks kujunduste korral lähtuda brändi identiteedist. Meiega jagati nende visuaalse identideedi raamatut ja see on olnud heaks abivahendiks. Väga hea on olnud kõrvalt näha, kuidas QUAD’i disainer töötab ja millised on tema tehnikad. Mul on väga hea meel, et nad jagavad oma kujundusnippe ning annavad konstruktiivset tagasisidet olulisematele töödele. QUAD koduleht: https://quadpadel.com/.

Mul on väga hea meel, et nad jagavad oma kujundusnippe ning annavad konstruktiivset tagasisidet olulisematele töödele.

Mina soovitan kõigil, kel on soov end proovile panna, minna välismaale praktikale. See on väga rikastav kogemus õpingute osas, aga veelgi olulisem oma silmaringi avardamine. Erasmus+ programm annab suurepärase võimaluse näha mõnda muud kultuuri ja inimeste igapäevaelu niivõrd lähedalt. Aitäh kogemuse eest!

Annika ja Piret:

Portugalis läheb meil siiani kõik kenasti ja naudime siinset sooja ning rikkalikku kultuuri 😊.Meie otsus minna välispraktikale oli tingitud soovist laiendada oma erialaseid teadmisi ja kogemusi väljaspool kodumaad. Lisaks soovisime avastada uusi kultuure ja suurendada oma iseseisvust ning enesekindlust. Alguses oli kohanemine väljakutse, kuna me ei osanud Portugali keelt ja kultuur erines meie omast. Kuid me õppisime kiiresti olulisi igapäevaseid sõnu ja väljendeid, mis aitasid meil suhelda ja igapäevaeluga toime tulla. Kohalikud inimesed olid väga toetavad ja mõistvad ning see aitas meil kiiresti end koduselt tunda. Kohanemine Portugalis oli tore, Braga mob aitas meid alustada sujuvat üleminekut. Nad korraldasid meile erinevaid eksursioone (Braga, Viana do Castelo, Porto, Lissabon ja Fatima) ja tutvustasid meile kohalikku kultuuri ning igapäevaelu olulisust. 

Koostöö kohalikega on olnud rikastav kogemus. Kuigi meie keeleoskus on piiratud, on kohalikud olnud väga kannatlikud ja abivalmid, aidates meil suhelda ja õppida kohalikku kultuuri paremini tundma. Meie oleme praktikal asutuses Bogalha. Bogalha on Braga linna tugiasutus, mis on tegutsenud pikka aega, pakkudes mitmekesiseid teenuseid hariduse, vaba aja veetmise, kodutoetuse ja sotsiaalse tegevuse valdkonnas. Asutus keskendub kogukonna toetamisele alates lapseeast kuni vanaduseni. Meie ülesanded Bogalha asutuses hõlmavad graafilise disaini ja visuaalse kommunikatsiooni valdkonda. Meie ülesanded on suunatud asutuse sotsiaalmeedia, veebilehe ja muude platvormide jaoks. Peamised ülesanded on olnud fotograafia ja filmimine, videode montaaž, erinevate bännerite ja diplomite kujundamine.

“Oleme õppinud, kuidas erinevad kultuurid ja stiilid mõjutavad disaini.

Oleme õppinud mõned põhilised igapäevased sõnad ja fraasid, nagu “Tere hommikust”, “tere”, “head õhtut”, “aitäh” ja “kohv piimaga”. Need on meid aidanud igapäevaelus hakkama saada. Kuigi meie keeleoskus on piiratud, oleme püüdnud õppida juurde ja suhelda kohalikega nii palju kui võimalik. Oleme õppinud, kuidas erinevad kultuurid ja stiilid mõjutavad disaini. See on toonud kaasa uusi väljakutseid, mis aitavad meil tulevikus paremini hakkama saada.

Välispraktika on olnud meile unustamatu kogemus ja me soovitame seda kõigile, kes otsivad erialast arengut ja isiklikku kasvu. See on õpetanud meile mitte ainult erialaseid oskusi, vaid ka enesekindlust, avatust uutele kogemustele ja võimet kohaneda uutes keskkondades. Oleme tänulikud võimaluse eest osaleda välispraktikal.